Dbamy o drzwi fornirowane


W trakcie porządków warto pamiętać także o drzwiach. Prawidłowa pielęgnacja i ich czyszczenie pozwolą cieszyć się ich urokiem przez lata. Zatem jak czyścić drzwi fornirowane i jak dodatkowo o nie dbać, aby nie straciły swojego blasku? O to kilka zasad

Zasada nr 1. Usuń kurz

Kurz lubi zbierać się w zakamarkach skrzydła i ościeżnicy. Brak usuniętego kurzu może wpłynąć na nierównomierne starzenie się forniru i zmianę jego kolorystyki w długim okresie czasu. Do czyszczenia warto użyć odkurzacza z miękką szczotką.

Zasada nr 2. Przemywaj wilgotną, a nie mokrą ścierką.

Fornir jest wrażliwy na wodę oraz inne wszelkiego rodzaju ciecze. Dlatego do czyszczenia najlepiej sprawdzi się delikatnie zwilżona ściereczka z mikrofibry. Najlepiej sama letnią wodą, w przypadku silnych zabrudzeń do wody można dodać niewielką ilość szarego mydła lub płynu do mycia naczyń (bez alkoholu). Jeżeli zdecydujemy się na użycie detergentu, drzwi warto umyć dwa razy. Za pierwszym razem wodą z płynem, przy drugim już samą wodą, aby zmyć detergent. Drzwi najlepiej myć od dołu do góry, w ten sposób unikniemy wszelkich zacieków. Przeszklenia w drzwiach można umyć płynem do mycia szyb. Podczas czyszczenia zwróć uwagę, aby woda nie dostała się w przestrzeń pomiędzy szybą a ramą. Polecamy, aby środek czyszczący nanieść bezpośrednio na ścierkę.

Nie stosuj do ścierania kurzu popularnych środków, gdyż zawarte w nich środki chemiczne mogą uszkodzić fornir. Do mycia drzwi nie używaj też żadnych gąbek szorujących, które mogą tylko porysować powłokę drzwi.
Zachowaj też uwagę podczas mycia podłóg, aby mokry mop nie dotykał dolnej krawędzi drzwi. Woda z mopa może pozostać na drzwiach, które z czasem zaczną coraz bardziej chłonąć wodę i wilgoć.

Zasada nr 3. Pamiętaj o ościeżnicy i okuciach.

Zasada pielęgnacji ościeżnicy jest taka sama jak w przypadku skrzydła drzwiowego. Najpierw ościeżnicę należy odkurzyć, a potem delikatnie umyć za pomocą nawilżonej ścierki z mikrofibry. Pamiętaj, by okucia naoliwić odpowiednim preparatem, który zapobiegnie tarciu i ochroni przed korozją

Grafiki opracowano na podstawie ogólnodostępnych zdjęć w Internecie

Sprawdź gdzie kupić

Wejdź i znajdź najbliższego dystrybutora drzwi Asilo!