Czym się różnią drzwi przylgowe od bezprzylgowych?


Gdy już podjęliśmy decyzję o wyborze modelu i koloru naszych wymarzonych drzwi pada często pytanie – czy wolimy mieć drzwi przylgowe czy bez przylgowe? O co naprawdę chodzi z tą przylgą?

Drzwi przylgowe od bezprzylgowych różnią się tak naprawdę krawędzią skrzydła. Kiedy spojrzymy na krawędź drzwi przylgowych, to zauważymy charakterystyczne wcięcie, uskok. Sprawia on, że skrzydło drzwi po zamknięciu zachodzi na ościeżnicę, i tą część właśnie nazywamy przylgą.
Z kolei w drzwiach bezprzylgowych krawędź skrzydła tworzy jednolitą płaszczyznę, po zamknięciu z ościeżnicą tworzą jednolitą płaszczyznę, co nadaje całości lekkości oraz optycznie powiększa przestrzeń.

W Polsce najczęściej spotyka się rozwiązanie przylgowe, często spotkać można je w kamienicach. W Stanach Zjednoczonych standardem są drzwi bezprzylgowe. Co kraj to obyczaj. Każde z tych rozwiązań ma swoje unikalne cechy, dlatego warto wiedzieć czym się różnią. Oto kilka faktów i mitów.

Mit: drzwi przylgowe są trwalsze

Ramiak drzwi bezprzylgowych podobnie jak w drzwiach z przylgą jest wzmacniany, dlatego nie ma obaw o jego konstrukcję. Prawdą jest jednak, że drzwi o tej samej grubości, w wersji przylgowej mają lepsze właściwości akustyczne. Kupując jednak drzwi do tradycyjnych pomieszczeń, gdzie skrzydło ma grubość 40 mm, jest wykonane z MDF’u, różnice te bez specjalistycznego sprzętu będą niezauważalne.

Fakt: drzwi bezprzylgowe są bardziej bezpieczne

Wyobraźmy sobie sytuację: dwoje naszych pociech bawi w się berka. Uciekające chcąc umknąć, zamyka za sobą drzwi, a drugie dziecko łapie za nie aby nie pozwolić na zamknięcie. Najczęstsze przypadki przytrzaśnięcia drzwiami, to te kiedy palce znajdą się między przylgą a framugą. Dla naszych milusińskich drzwi bezprzylgowe będą mniejszym zagrożeniem.

Mit: drzwi bezprzylgowe wymagają ukrytych zawiasów

Drzwi Asilo dostępne są w standardowej wersji z zawiasami widocznymi. Z punktu widzenia estetycznego, drzwi bezprzylgowe lepiej prezentują się bez widocznych zawiasów. Należy jednak pamiętać, że jeśli wybieramy ukryte zawiasy, są one niewidoczne tylko przy zamkniętych drzwiach. W wielu pomieszczeniach, jak np. salonie drzwi przez większość czasu są otwarte, dlatego warto wziąć pod uwagę, czy nie wybrać zawiasów ukrytych tylko do tych drzwi, które będą zamknięte najczęściej.

Klasyka kontra nowoczesność

Drzwi bezprzylgowe (uznawane za nowocześniejsze) to konstrukcja, w której zamknięte skrzydło i ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę, widoczną po stronie otwierania drzwi. W konstrukcjach klasycznych, przylgowych – występuje charakterystyczne przesuniecie płaszczyzn zamkniętego skrzydła i ościeżnicy. Należy pamiętać, że patrząc do strony tzw. głębi ościeża, obie konstrukcje wyglądają tak samo i nie jest możliwe ich rozróżnienie przy zamkniętych drzwiach. Drzwi bezprzylgowe tworzą minimalistyczną i estetyczną formę. Ich uzupełnieniem jest również płaski zamek magnetyczny, który tworzy jedną płaszczyznę z krawędzią skrzydła. Rozwiązanie to idzie w parze z minimalistyczna formą całego skrzydła i ościeżnicy. Brak ramek przyszybowych i niewidoczne łączenia elementów utrzymują jednolity charakter. Entuzjastom ramek, szprosów i zdobień radzimy wybrać rozwiązanie klasyczne – przylgowe.

Nowy wymiar drzwi

Drzwi bezprzylgowe można również zestawić z ościeżnicą ukryta DISCRET, co jeszcze bardziej podkreśli ich nowoczesność i minimalistyczny charakter. Ościeżnica jest schowana w ścianie, co sprawia, że drzwi po zamknięciu tworzą ze ścianą jednolitą płaszczyznę. Drzwi sprawiają wrażenie jakby były wbudowane w ścianę.

Sprawdź gdzie kupić

Wejdź i znajdź najbliższego dystrybutora drzwi Asilo!