Jak dobrać drzwi wewnętrzne?


Urządzanie własnego domu lub mieszkania to nie lada wyzwanie. Chcemy, żeby wszystko było idealnie, tak jak sobie wymarzyliśmy i zaplanowaliśmy. Jednak nie raz spotkamy się z dylematem jaki produkt wybrać, aby spełniał nasze wymagania. Szczególnie dotyczy to przedmiotów, które będą często używane, a ich funkcjonalność stawiana jest na pierwszym miejscu. Tak jest w przypadku drzwi wewnętrznych.

Wybór drzwi wewnętrznych jest ogromny i dopasowany do naprawdę zróżnicowanych potrzeb. Możemy zdecydować pomiędzy modelami klasycznymi, nowoczesnymi, a nawet bardzo oryginalnymi i niespotykanymi wzorami. W ofercie wielu producentów drzwi znajdziemy zróżnicowany wybór pod względem wykorzystanych materiałów, kolorów, motywów, dostępnych okuć, a także stylów. Jak wiadomo drzwi drzwiom są nierówne, dlatego podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Poświęć nieco czasu i odpowiedz na pytania

Decyzję o wyborze drzwi należy zatem rozpocząć od głębokiego przemyślenia – jak mają wyglądać moje drzwi. Jak często będą w użyciu? Czy we wnętrzu mają pozostać na pierwszym planie, czy dyskretnie wtopić się w tło otoczenia? Czy będziemy z nich korzystać intensywnie – często i energicznie je zamykając. Czy też częściej pozostają otwarte czy zamknięte? Jakiego rodzaju pomieszczenia będą odgradzać? W jakim stylu jest nasze wnętrze i czy drzwi mają być z nim tożsame? Czy mają doświetlać pomieszczenie?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą wstępnie sprecyzować i wyobrazić sobie nasze przyszłe drzwi. To niezwykle ważne, bo gdy wybierzemy się do salonu z drzwiami bez wcześniejszej świadomości własnych oczekiwań z pewnością wyjdziemy z niego zagubieni.

Jaki styl wybrać?

Na samym początku zastanówmy się nad naszym usposobieniem. Może to brzmieć nieco dziwnie w przypadku wyboru drzwi, jednak jest to dość istotna kwestia. Jeśli jesteśmy osobami energicznymi, żywiołowymi, istnieje większe prawdopodobieństwo, że w sytuacji wyboru drzwi o klasycznych motywach szybciej nam się znudzą, niż gdybyśmy na ich miejsce zdecydowali się na nowoczesny wzór. Tak samo będzie w drugą stronę.
Warto myśleć przyszłościowo i zastanowić się, czy kiedyś nie będziemy chcieli zmienić wystroju naszego wnętrza i czy wybrane drzwi będą do niego pasować. Jeśli zdecydujemy się na dużą rewolucję, może to pociągnąć za sobą również konieczność wymiany skrzydeł drzwiowych, które nie będą pasować do nowej aranżacji. To z kolei wygeneruje dodatkowe koszty. Ponadto unikajmy raczej odważnych wzorów i kształtów. Takie udziwnienia szybko się nudzą. Chyba że jesteśmy osobami odważnymi, które wiedzą, że takie urozmaicenia nie znużą nas w krótkim czasie. Jeśli wybieramy drzwi do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu bądź domu, pamiętajmy, że najlepiej wyglądają dobrane w tej samej linii projektowej. Gdy decydujemy się na drewniane skrzydła z odpowiednio określonymi wzorami, warto takie same zamontować w pozostałych pokojach. Będzie wyglądało to spójnej i ładniej.

Jakie wykończenie?

Gdy wybór stylu mamy już za sobą, kolejny krok to wybór wykończenia. Możemy zdecydować się na drzwi białe bądź wykończone fornirem. Te z kolei w zależności od zastosowanego drewna i lakieru mogą osiągać inne odcienie niż tradycyjne drewno.
W przypadku drzwi białych, ich wybór powinien być podyktowany odpowiednim dopasowaniem do koloru ram okiennych. W ten sposób będą tworzyć spójny wygląd. Białe skrzydła nadają się głównie do jasnych i przestronnych wnętrz, gdzie dodadzą jeszcze więcej blasku.
Drewniane natomiast świetnie sprawdzą się praktycznie w każdym rodzaju pomieszczenia. Oczywiście uzależnione jest to od rodzaju i odcienia drewna. Pod uwagę weźmy także pozostałe elementy wnętrza, takie jak ramy okienne, podłoga czy drewniane fragmenty dekoracji. Kolory drewna możemy podzielić na trzy kategorie – jasne, średnie oraz ciemne. Do pierwszych zaliczamy głównie klony, buki oraz jesiony. Świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Średnie tony dostarczą nam czereśnie, jasny orzech, dąb, a także bodo. Tutaj mamy większe pole do popisu, ponieważ takie drzwi pasują zarówno do stylizowanych wnętrz, jak i tych, z nutką nowych nurtów. Natomiast, jeśli zdecydujemy się na najciemniejsze odcienie, czyli mahonie, orzechy oraz bardziej egzotyczne wenge czy palisander ich zastosowanie nieco nam się zawęża. Najbardziej pasują do tradycyjnych, stylowych wnętrz, jednak jeśli mamy niebanalny pomysł na ich wpasowanie w nowoczesne pomieszczenie również możemy to zrobić.

Ważne aspekty

Gdy już wiemy jak mają wyglądać nasze przyszłe drzwi warto jeszcze zastanowić się nad wyborem czy mają być to drzwi przylgowe czy też bez przylgowe oraz określić kierunki otwierania. Te zagadnienia omawiamy w kolejnych artykułach:
- Czym się różnią drzwi przylgowe i bezprzylgowe?
- Jak określić kierunek otwierania drzwi

Sprawdź gdzie kupić

Wejdź i znajdź najbliższego dystrybutora drzwi Asilo!