Kierunek otwierania drzwi - jak określić?


Podczas zamawiania drzwi wewnętrznych bardzo istotne jest podanie kierunku ich otwierania, który tak naprawdę wpływa na ciąg komunikacyjny, funkcjonalność naszego wnętrza, ustawienia włączników światła itp

Istnieje kilka sposobów określania kierunku otwierania drzwi:

Lewe czy prawe?
Jak je więc rozróżnić? Sprawa jest prosta - stajemy przodem do drzwi, tak aby otwierały się w naszym kierunku. Jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie, to mamy do czynienia z drzwiami prawymi i odwrotnie – jeśli zawiasy będą po lewej stronie, są to drzwi lewe. A jeśli mamy zawiasy ukryte? Stoimy po stronie z której zawiasy są niewidoczne, otwieramy drzwi i pamiętamy, że zawiasy znajdują się po stronie przeciwległej do klamki. Jeśli klamka jest po prawej stronie drzwi, mamy do czynienia z drzwiami lewymi i odwrotnie.

Kierunek drzwi przesuwanych naściennych
Określając kierunek drzwi przesuwanych, mówimy o tym, w którą stronę się je otwiera. Dlatego jeśli chcemy określić kierunek drzwi przesuwnych stajemy przed drzwiami w pomieszczeniu, w którym zamontowana jest szyna, maskownica i powieszone jest skrzydło drzwiowe. Wtedy jeśli drzwi przesuwają się w lewą stronę, mamy do czynienia z drzwiami lewymi, jeśli drzwi suną w prawo są to drzwi prawe.

kierunek otwierania drzwi

Kierunek otwierania drzwi przesuwnych chowanych w ścianie
Szczęśliwie się składa, że zarówno kasety do drzwi chowanych, które stosujemy jak i skrzydło drzwiowe są symetryczne. Dlatego też nie ma potrzeby określania ich kierunku.

Jakie drzwi potrzebuje - lewe czy prawe?
To bardzo ważne pytanie, gdyż od tego zależy wygoda użytkowania drzwi w mieszkaniu. Źle dobrane będą uprzykrzać nam życie, aż do kolejnego remontu. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kierunku drzwi?
Kierunek drzwi należy dopasować do ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu. Ogólna zasada jest taka: jeśli podchodzimy z prawej – drzwi powinny być lewe. Nie ma nic gorszego niż obchodzenie drzwi dookoła, żeby wejść do pomieszczenia. Z reguły dobrym rozwiązaniem jest, kiedy drzwi otwierają się na pustą ścianę. Pamiętajmy o elementach, które są umieszczone na ścianie obok drzwi – wieszaki, lustra czy włączniki światła. Warto aby po otwarciu drzwi nie były przez nie zasłonięte (o ile nie jest to efekt, który chcemy osiągnąć).
Kolejną ważną sprawą jest kierunek drzwi położonych blisko siebie – drzwi nie powinny zderzać się przy otwieraniu obu jednocześnie. Drzwi przy schodach należy zamontować tak, by przy otwieraniu można było swobodnie stać na podeście/spoczniku. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się drzwi otwierane do środka. To z grubsza wszystkie aspekty, które należy wziąć pod uwagę. Pamiętajmy, że drzwi są elementem użytkowym i nie mogą nam przeszkadzać w codziennych czynnościach.

Sprawdź gdzie kupić

Wejdź i znajdź najbliższego dystrybutora drzwi Asilo!