Montaż ościeżnicy ukrytej w ścianie murowanej

Zobacz jak prawidło przeprowadzić montaż ościeżnicy ukrytej marki ASILO w ścianie murowanej.
W budownictwie wyznacznikiem standardów i jakości są Normy, które ściśle określają nawet najdrobniejsze parametry i współczynniki stosowanych materiałów oraz regulacje i ogólnie przyjęte zasady budowania i tworzenia konstrukcji.
Czy są normy dla otworów drzwiowych?
Niestety znajdziemy niewiele. Regulacje prawne dotyczące otworów drzwiowych znajdziemy w dokumencie: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.) Dział III: Budynki i pomieszczenia, Rozdział 5: Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi:
„§ 75.1. Drzwi do pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi oraz do pomieszczenia kuchennego powinny mieć co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy.
2. W budynku użyteczności publicznej drzwi wewnętrzne, z wyjątkiem drzwi do pomieszczeń technicznych i gospodarczych, powinny mieć co najmniej szerokość 0,9 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy.
3. Drzwi, o których mowa w ust. 1 i 2, nie powinny mieć progów.”
Jest to naprawdę niewiele zważywszy na to, że w powyższa informacja dotyczy szerokości i wysokości w świetle ościeżnicy, czyli gotowych drzwi po zamontowaniu. Wymiary surowych otworów nie są ściśle określone. Dlatego rozwiązania różnych producentów drzwi będą wymagały przygotowania otworów drzwiowych o innych wymiarach.
Zacznijmy od szerokości otworów drzwiowych.
W ASILO wszelkie wartości i wymiary podane są w katalogu. Dla przykładu drzwi, które w świetle ościeżnicy mają mieć szerokość 900 mm potrzebują otworu o szerokości od 1000 do 1020 mm.
Biorąc pod uwagę szerokość otworów drzwiowych bardzo szybko dojdziemy do wniosku, że wszelkie różnice wynikają głównie z konstrukcji ościeżnicy i zastosowanych zawiasów. Np. montując drzwi ASILO potrzebujemy stosunkowo dużego otworu, ze względu zastosowanie przez nas grubych i solidnych stojaków ościeżnicy (każdy ze stojaków ma 30mm grubości).
Co z wysokością otworów drzwiowych?
Analogicznie do szerokości otworów w katalogu ASILO znajdziemy wysokości otworów drzwiowych. Dla wysokości 2020 mm w świetle ościeżnicy, otwór powinien mieć wysokość od 2055 mm do 2065 mm. Myśląc o wysokości otworów należy dodatkowo pamiętać o bardzo istotnej rzeczy, jest nią podłoga. O ile różnice szerokości zależą od konstrukcji samej ościeżnicy, o tyle przy wysokości otworów drzwiowych pod uwagę należy wziąć ostateczną wysokość podłogi. Podkład uszczelniający, podkład wygłuszający i podłoga właściwa. W sumie od kilkunastu mm do nawet kilku cm. Chodzi o to żeby ościeżnicę postawić na gotową podłogę i ukryć pod nią krawędzie wykończenia podłogi w świetle otworów. Dlatego mierząc otwór na etapie surowej podłogi, pamiętajmy o uwzględnieniu grubości podłogi.
Pozostają jeszcze grubości ścian.
Ten aspekt jest najłatwiejszy, ponieważ grubości ścianek działowych i nośnych są ściśle określone w Normach Budowlanych a do tego większość producentów drzwi oferuje ościeżnice regulowane. W ASILO możemy wybrać ościeżnicę, która pokryje mur o grubości od 75 – 520 mm.
Prawidłowe mierzenie otworów.
Właściwie wszystko co potrzebne jest do prawidłowego zmierzenia otworów opisaliśmy już powyżej. Pragniemy jedynie dodać kilka praktycznych porad. Zarówno szerokość jak i wysokość otworu powinniśmy mierzyć w kilku miejscach aby upewnić się, że nie ma zbyt dużych różnic na szerokości czy wysokości surowego otworu, a opaska ościeżnicy ukryje jego niedoskonałości. W sytuacji, gdy szerokość otworu jest różna w kilku miejscach, do wyboru ościeżnicy należy wziąć pod uwagę najwęższy rozmiar. Akceptowalne różnice w szerokości w różnych miejscach otworu mogą sięgać 20 mm. Podobnie postępujemy z grubością ściany, szczególnie tynki nakładane maszynowo mogą mieć znaczne różnice w grubości.
Gdy otwór jest za mały.
Pozostaje podkucie ścianki i jego poszerzenie. Przed przystąpieniem do tej czynności należy jednak upewnić się czy nasza ścianka jest ścianką nośną czy działową oraz w jakiej technologii została wykonana. W ściance nośnej poszerzanie otworu drzwiowego może niestety okazać się niemożliwe ze względu na jej charakter i konstrukcję. Ściany działowe murowane z reguły są dosyć łatwe w obróbce. Pozostają jeszcze lekkie konstrukcje kartonowo – gipsowe, które z kolei stawiane są na końcu prac murarskich tuż przed wykończeniem, dlatego warto zwrócić uwagę na wymiary otworów drzwiowych na etapie ich stawiania.
Gdy otwór jest zbyt duży.
W tym wypadku nie powinno być trudności, otwór zawsze można zmniejszyć, ważne jest tu jedynie zastosowanie odpowiednich, elastycznych zapraw i dokładne wykończenie całości.
Prawidłowe przygotowanie otworów drzwiowych nie jest rzeczą trudną, jeśli pomyślimy o tym odpowiednio wcześnie. Warto pamiętać, że nawet jeśli ościeże wymaga poszerzenia, będzie to zazwyczaj opcja tańsza i szybsza niż zakup drzwi na wymiar (wyższa cena, dłuższy termin realizacji). Ponadto jeśli pomyślimy o wymiarach otworów odpowiednio wcześnie, nie ograniczymy swojego wyboru drzwi do kilku producentów – tym samym wybierzemy, takie drzwi, które najlepiej pasują do naszego pomysłu na wnętrze a nie wymiarów, które zastaliśmy. Nasze doświadczenie pokazuje, że o drzwiach myśli się na końcu budowy, dlatego zachęcamy by schemat ten zmieniać.
1. Źródło zdjęcia: Free-Photos z Pixabay