Eklektyczny misz masz w mieszkaniu, czyli styl boho.


Styl boho to obecnie jeden z najmodniejszych stylów aranżacji wnętrz. Wydaje się wręcz, że ten pełen artystycznej swobody styl opanował wnętrzarskie inspiracje w Internecie. To styl, w którym nie ma miejsca na nudę, pustkę i powtarzalność. Tu na pierwszy plan wychodzą kolory, materiały i dodatki. Jednak urządzając pomieszczenie w stylu boho łatwo popaść w przesadę, która może zmienić się w tzw. „kicz”. Przedstawiamy wam kilka wskazówek jak tego uniknąć.

Jaki w ogóle to styl?

Styl boho nazywany jest często stylem wolnych dusz. To bogactwo wzorów, ornamentów, duża różnorodność i brak sztywnych reguł. Styl boho to przede wszystkim miszmasz, połączenie starego z nowym, kombinacja różnych materiałów, wzorów i faktur. Na pierwszy rzut oka w takim wnętrzu nic do siebie nie pasuje, ale jeżeli przyjrzymy się bliżej, a dostrzeżemy pewne relacje pomiędzy kolorami, wzorami i dekoracjami. Chociaż trudno znaleźć tutaj zasady to da się zauważyć kilka powtarzających motywów, które mogą stanowić inspirację dla osób, które chcą wprowadzić ten styl w swoim wnętrzu.

Mix kolorów i natura

W nowoczesnych wnętrzach stylu boho dominuje paleta barw ziemi – od beżu, odcienie piasku, khaki, soczystej limonki. Mile widziane są też bardziej krzykliwe kompozycje kolorystyczne jak róże, fiolety, szmaragdowa zieleń czy głębokie granaty. W tym całym barwnym szaleństwie należy jednak zachować umiar, gdyż granica między chaosem a wysmakowanym wystrojem jest bardzo cienka. Jeżeli boicie się odważnych kolorów na ścianach, postawcie na te bardziej naturalne, a pobawcie się dodatkami.
Te kolorystyczne zawirowania nie dotyczą tylko wykończenia ścian. Styl boho przenosi go też na pozostałe elementy wykończenia jak dekoracje, tkaniny, meble czy drzwi. Te mogą albo zwieńczyć całość aranżacji, albo będą wyznacznikiem reszty rozwiązań, łącznikiem dla innych dodatków. Tutaj idealnie wpasują się drzwi ASILO Linate 0 od Entra. Skrzydło z ościeżnicą ukrytą, przygotowane jest do samodzielnego wykończenia. Można je pomalować lub wykończyć dowolną tapetą, dzięki czemu niczym kameleon będą wtapiać się w wystrój.
Styl boho uwielbia naturę, dlatego do takich wnętrz warto postawić na naturalne materiału jak: wełna, szkło, wiklina, miedź, len i oczywiście drewno. Kojące barwy drewna znakomicie współgrają z brakiem schematu boho. Tutaj sprawdzą się na podłodze modle lamele czy drzwi wykończone naturalnym fornirem, z wyraźnymi strukturami słojów jak Orzech Amerykański czy Dąb Rustykalny.
Pamiętajcie też o odpowiednim oświetleniu, styl boho lubi naturalne światło. Jeżeli urządzana przez was przestrzeń jest mała lub brakuje w niej okna, postawcie na skrzydła drzwiowe z dużym przeszkleniem – jak np. ASILO Pertini 1, Bari 1 czy Lukka 1.

Bogactwo dekoracji

Oczywiście w zależności od tego, jaki rodzaj boho wybierzemy do aranżacji naszych wnętrz, pamiętajcie o dodatkach. Im więcej, tym lepiej. Obfitość ozdób, bibelotów, drobiazgów podkreślą swobodny charakter wnętrza. Boho to przestrzeń dla kolorowych poduch zakończonych frędzlami, narzut, wisiorków, różnorodnych grafik na ścianie powieszonych w nieładzie, pamiątek z wakacji. Pamiętajcie o miksowaniu wzorów i faktur. Mieszajcie stare z nowym, nie bójcie się lekko zniszczonych używanych mebli. Połączcie stare fotele z nowym kolorowym obiciem. Ratanowe meble, wiszące fotele, bambusowe stoliki kawowe, skórzane pufy. Nowe meble połączone ze starym stolikiem od babci, do tego kolorowe poduchy i narzuty. To lubi właśnie styl boho.

Grafiki opracowano na podstawie ogólnodostępnych zdjęć w Internecie
Zdjęcie 1; Zdjęcie 2; zdjęcie 3

Sprawdź gdzie kupić

Wejdź i znajdź najbliższego dystrybutora drzwi Asilo!