Urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim


Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych sposobów aranżacji domowego wnętrza. Wiele osób się na niego decyduje z uwagi na jego prostotę, harmonię i jednoczesną przytulność. Jeśli i tobie marzy się przestronne, rozświetlone wnętrze, zobacz nasze propozycje jak wprowadzić ten styl do wnętrza.

Ogólne zasady stylu skandynawskiego

Zanim zabierzemy się do aranżacji wnętrza, warto poznać najważniejsze reguły rządzące stylem skandynawskim. Bardzo ważną rolę odgrywa w nim przestrzeń i światło, wykorzystanie naturalnych materiałów oraz nacisk na wygodę i komfort domowników. Styl skandynawski dopuszcza także zastawianie mebli nowoczesnych z retro z możliwością uzupełnienia całości elementami industrialnymi. Co do barw, to kluczowe elementy wnętrza powinna być utrzymane w jasnych, stonowanych kolorach, przełamane wyrazistymi w kolorystyce dodatkami.

Meble

Meble w stylu skandynawskim cechują się prostotą, jasnymi barwami i naturalnymi materiałami. Podobnie jak w przypadku podłogi, najlepiej postawić na jasne, ewentualnie bielone drewno. Dopuszczalne są także kolory szare czy beżowe.

Drzwi i okna

To również bardzo ważne elementy stylu skandynawskiego, które stworzą bazę dla całej aranżacji. Powinny być wykonane z naturalnego materiału. Najlepiej więc postawić na drzwi wewnętrzne drewniane. Mogą pozostać w naturalnym kolorze, ale warto sięgnąć także po drzwi białe. Jeśli chcemy wywołać efekt kontrastu i zagrać drzwiami jako dodatkiem do całości, można zdecydować się na ciemną barwę. Ciekawym rozwiązaniem będą również drzwi ukryte, które z kolei staną się harmonijnym dopełnieniem całości.
Jeśli chodzi o okna, to powinny być jak największe, by do wnętrza wpadało dużo światła. Najlepszym wyborem będą okna drewniane w kolorze białym. Jednak podobnie jak w przypadku drzwi, możemy zdecydować się na kontrast, wybierając drzwi o wyróżniającym się wykończeniu.

Podłoga

Styl skandynawski charakteryzuje się naturalnością, która dotyczy przede wszystkim materiałów. Dlatego też na podłogę najlepiej położyć deski z jasnego drewna. Można je ewentualnie pomalować na biało, zastosować naturalny lakier lub olej. Jeśli preferujemy dywan, to pamiętajmy, by również utrzymany był w jasnych barwach i prostej formie.

Oświetlenie

Styl skandynawski bazuje na odpowiednim oświetleniu. Podstawą jest tutaj światło dzienne, które wspaniale rozjaśnia pomieszczenia. Dlatego w domach urządzonych w tym stylu próżno szukać firanek lub zasłon, znajdziemy za to jasne rolety. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie okien bez kotar, to można sięgnąć po te w jasnych kolorach i z naturalnych, przepuszczających światło materiałów np. lnu. W przypadku oświetlenia sztucznego stawiamy na minimalizm. Doskonałym wyborem będą naturalne drewniane lub metalowe lampy, które świetnie wyróżnią się na tle drewnianych mebli.

Dodatki

W stylu skandynawskim królują poduszki oraz kolorowe narzuty. W przeciwieństwie do pozostałych elementów dodatki mogą być wyraziste i w odważnych formach. Powstały w ten sposób kontrast świetnie ożywi wnętrze.

Wnętrze w stylu skandynawskim to idealna propozycja dla wszystkich miłośników naturalnych, jasnych i harmonijnych wnętrz. Ten rodzaj aranżacji wspaniale wpływa na samopoczucie, jego łagodność wycisza umysł i pozwala zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Jeśli i ty tęsknisz za taką oazą spokoju, to skandynawskie wnętrze będzie dla ciebie strzałem w dziesiątkę.

Grafiki opracowano na podstawie ogólnodostępnych zdjęć w Internecie

Sprawdź gdzie kupić

Wejdź i znajdź najbliższego dystrybutora drzwi Asilo!